طرز تهیه خوراکی های بسیار خوشمزه در منزل

طرز تهیه خوراکی های بسیار خوشمزه در منزل

طرز تهیه خوراکی های بسیار خوشمزه

شما میتوانید خورای های بسیار خوشمزه را برایتان قرار داده ایم طرز تهیه خوراکی های بسیار خوشمزه را در زیر برایتان گذاشته ام که با استفاده از کمترین امکانات این خوراکی های خانگی را درست کنید و از آن لذت ببرید.

خودتان دست به کار تهیه خوراکی‌ها شوید
از ماست و جوانه گندم تا رب انار و سرکه انگور

طرز تهیه خوراکی
کمتر محصولی از تولید کارخانه‌های صنایع غذایی به پای خوراکی‌هایی می‌رسد که خودمان در خانه درست می‌کنیم؛ هر چند زحمت به عمل آوردن این خوراکی‌ها در خانه خیلی بیشتر از خرید آنها از سوپرمارکت‌هاست، اما لذت استفاده از دسترنج خودمان به اندازه‌ای است که بتوان کمی زحمت را به جان خرید.
درست کردن ماست در خانه یکی از این کارهای زحمت‌دار است که اگر مراحل آن به درستی طی شود محصول نهایی‌اش واقعا دلچسب می‌شود. رمز داشتن یک ماست خانگی مرغوب به میزان گرما و حرارت شیر بستگی دارد. پس اگر می‌خواهید ماست خوش‌طعمی داشته باشید که بعد از مدتی آب نیندازد شیر را در حرارت ۹۰ درجه حداقل به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. رمز دیگر قوام گرفتن ماست استفاده از شیر خشک است. این ماده باعث می‌شود ماست سفت‌تر شده، آب نیندازد و زود بسته شود.

انتخاب مایه ماست مرغوب نیز یکی از رموز داشتن ماست مرغوب است. پس اگر می‌خواهید ماستی خوشمزه به دست بیاورید حتما از مایه ماست مرغوب و خوش طعم استفاده کنید. یادتان باشد یکی دیگر از عوامل بدمزه شدن ماست، نگه داشتن طولانی‌مدت آن در محیط گرم یا بیش از حد جوشاندن شیر است.

اگر خواهان تولید ماستی شیرین در خانه هستید این هم راهکار خودش را دارد. یعنی ماستی شیرین می‌شود که شیر آن بعد از جوشیدن بیشتر سرد شود و کمی دیرتر به آن مایه ماست اضافه شود. این کار باعث می‌شود تا شیر کمی دیرتر ببندد، اما بعد از ماندن ۳ تا سه و نیم ساعت در یخچال تبدیل به ماستی شیرین می‌شود.

طرز تهیه خوراکی

جوانه‌های نشاط‌آور

خریدن جوانه گندم، عدس یا ماش از فروشگاه‌ها راحت‌ترین راه برای استفاده از این جوانه‌های خوشمزه است، اما این کار یک اشکال دارد و آن این که اگر میزان مصرفتان زیاد نباشد و مجبور شوید اضافه جوانه‌ها را در یخچال نگه دارید بعد از چند روز جوانه‌ها پلاسیده و قهوه‌ای رنگ می‌شوند به طوری که رغبت خوردن را از بین می‌برند. پس اگر می‌خواهید آدم‌های اسرافکاری نباشید و همیشه جوانه‌های تازه و خوشرنگ استفاده کنید می‌توانید با کمی همت، خودتان دست به کار تولید آنها شوید.

برای این کار دانه مورد نظر را یک شب قبل در آب خیس کنید و در جای نیمه گرم قرار دهید و روز بعد آنها را آبکش کنید تا آب آنها گرفته شود. پس از آن، دانه‌ها را درون یک شیشه بریزید و پارچه‌ای مرطوب روی آن بکشید و هر صبح و شب، کار آبکش کردن آنها را ادامه دهید. یادتان باشد تمام این مدت ظرف موردنظر باید در جای تاریکی مثل کابینت قرار گرفته باشد. بعد از گذشت ۳ تا ۵ روز دانه‌ها را که حالا جوانه‌های کوچکی زده‌اند از درون کابینت درآورید و پشت پنجره رو به آفتاب قرار دهید. یادتان باشد در این مدت نیز جوانه‌ها همیشه باید مرطوب باشند و هر روز حداقل ۲ بار آبکش شوند. از این مرحله تا تبدیل دانه‌ها به جوانه‌های قابل خوردن حدود ۲ روز زمان نیاز است. پس وقتی جوانه‌ها به اندازه دلخواهتان رسیدند آنها را خوب بشویید و در ظرفی دردار درون یخچال نگه دارید.

رب انارهای شیشه‌ای

طرز تهیه خوراکی

اگر یک بار رب انارهای آماده بازار را چشیده باشید حتما به این نتیجه رسیده‌اید که بهترین کار، پختن رب انار در خانه است. این کار البته کمی زمان می‌برد، اما نتیجه‌اش به هیچ وجه قابل مقایسه با تولیدات بازاری نیست. گام نخست برای پختن رب انار در خانه، انتخاب انارهای مرغوب و آبدار است که باید دانه دانه شوند و درون قابلمه قرار بگیرند. وقتی انارها دانه دانه شدند آنها را درون قابلمه (ترجیحا لعابی) بریزد و تا روی دانه انارها آب بریزید. باید اجازه بدهیم تا حداقل به مدت نیم ساعت این انارها بپزند تا گوشت آنها نرم شود. وقتی انارهای پخته شده کمی سرد شدند آنها را درون صافی بریزید و مثل زمان تهیه لواشک مایه پخته شده را با فشار از صافی رد کنید. در این مرحله آبی نسبتا غلیظ از انارها به دست می‌آید که باید تا غلیظ شدن کامل روی شعله باقی بماند. یادتان باشد هنگام جوشیدن آب انار آن را مرتب به هم بزنید تا ته نگیرد. وقتی رب انار به شکل ماستی نسبتا رقیق در آمد آماده سرد شدن و قرار گرفتن در ظرف مورد نظر است.

سرکه‌های سحرکننده

طرز تهیه خوراکی

سرکه هم اگر در خانه تهیه شود عطر و طعم بهتری دارد و از شر مواد نگه دارنده هم خلاص می‌شود. برای داشتن سرکه‌ای مرغوب مقداری انگور که بهتر است از نوع آبدار باشد تهیه و آنها را حبه کنید. پس از آن حبه‌های انگور را بشویید و خشک کنید و در ظرف مورد نظر بریزید. در این مرحله می‌توانید یک لیوان سرکه نیز به انگورها اضافه کنید و مخلوط این مواد را در ظرف مورد نظر بریزید، اما یادتان باشد ظرف را زیاد پر نکنید چون بعد از چند روز وقتی سرکه به جوش بیاید از ظرف سرریز می‌کند. ظرف حاوی انگور باید در جای گرم و ترجیحا تاریک قرار بگیرد. مدت به عمل آمدن سرکه نیز حدود ۳ تا ۴ ماه است. اگر می‌خواهید رنگ سرکه شما در نهایت قرمز شود می‌توانید هنگام خرید انگور نوع قرمز آن را انتخاب کنید. همچنین استفاده از انگور‌های معمولی باعث می‌شود سرکه کمرنگ شود.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *