عوارض جانبی عمل سزارین

عوارض جانبی عمل سزارین

مادرانی که برای بار سوم سزارین می شوند بهتر است بدانند این روش زایمان می تواند برای سلامتی آن ها خطرساز شود چسبندگی رحم ، ایجاد زخم در مثانه و روده، خونریزی شدید، افزایش مشکلات مربوط به جفت و تولید بافت اضافه در رحم از جمله عوارض جانبی سزارین به شمار می روند.

تکرار هر عمل سزارین، از عمل قبلی پیچیده‌تر است. مطالعات نشان می‌دهند که پس از سه مرتبه عمل سزارین، خطراتی مادر را تهدید می‌کند و زایمان طبیعی نیز پس از سه عمل سزارین توصیه نمی‌شود. خطراتی که پس از سزارین سوم مادر را تهدید می‌کنند عبارتند از:

– تولید بافت اضافه در رحم یا اندام‌های اطراف آن.از آن‌جا که پس از هر عمل جراحی شکمی، بافت‌‌های آسیب دیده شروع به ترمیم می‌کنند، ممکن است میزان این تولید بافت زیاد شود و چسبندگی‌هایی بین اندام‌ها ایجاد کند. این چسبندگی‌ها انجام عمل‌های سزارین بعدی را غیر ممکن می‌کند.

– ایجاد زخم در مثانه و روده. با اینکه احتمال آن کم است اما ممکن استطی تکرار عمل سزارین، به روده یا مثانه آسیب وارد شود. این احتمال بستگی به میزان چسبندگی مثانه به رحم طی عمل‌های قبلی دارد.

– خونریزی شدید. پس از هر عمل سزارین امکان خونریزی شدید وجود دارد اما احتمال خطر آن با تکرار عمل‌ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین خطر برداشتن رحم به دنبال خونریزی شدید، نیز افزایش پیدا می‌کند. حتی در برخی موارد ممکن استنیاز به تزریق خون باشد که آن هم خطرات خودش را به همراه دارد. آمار نشان می‌دهد که احتمال برداشتن رحم پس از عمل سزارین اول ۰.۶۵ درصد است که این رقم پس از عمل چهارم به ۲.۴۱ درصد می‌رسد.

– افزایش مشکلات مربوط به جفت. هرچه عمل سزارین بیشتری انجام داده باشید، احتمال بروز مشکلاتی مثل رشد بی‌رویه جفت در بافت رحم یا پوشیده شدن کامل دهانه رحم توسط جفت افزایش پیدا می‌کند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *