ماساژ برای تازه مادران و زنان باردار

ماساژ در تازه مادران

ماساژ در تازه مادران و زنان باردار تاثیرات فوق العاده ای میگذارد بهتر است خانم های باردار به این موضوع دقت ویژه ای داشته باشند خشکی و خستگی مفاصل ناشی از اضافه وزن در بارداری عوارض جبران ناپذیری برای آن ها در بر خواهد داشت که به کمک ماساژ درمانی قابل حل خواهد بود.

در دوران بارداری هم می‌توان از فواید ماساژ درمانی بهره برد. معمولا متخصصان، از تخت‌های ویژه ماساژ در دوران بارداری استفاده می‌کنند. هر جلسه ماساژ درمانی، حدود یک ساعت به طول می‌انجامد. بر اساس یکی از مطالعات انجام شده در دانشگاه میامی، ماساژ در دوران بارداری، باعث کاهش میزان درد پشت و پا، کاهش تولید هورمون استرس که کورتیزول نام دارد و افزایش خواب و تولید هورمون سروتونین و دوپامین می‌شود. علاوه بر این، ماساژ به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می‌کند.

به طور کلی سه نوع روش ماساژ درمانی وجود دارد: ماساژ عمیق، که شامل ماساژ ماهیچه‌های زیرین است، ماساژ سوئدی، که شامل کشش ماهیچه‌ها و مفاصل می‌شود و ماساژ شیاتسو، که شامل ماساژ ضربه‌ای و تأمین انرژی از دست رفته بدن می‌باشد. متخصصان، روش ماساژ عمیق را برای مادران باردار توصیه نمی‌کنند زیرا ممکن است باعث ایجاد لخته خون در پا شود.اما دو نوع دیگر، باعث افزایش ۵۰ درصدی گردش خون در بدن مادر می‌شوند. در شیوه‌های نوین ماساژ درمانی در دوران بارداری، ماساژ به آرامی و با هدایت خون به سمت قلب انجام می شود.

با وجود اینکه مدرک مشخصی وجود ندارد، برخی از متخصصان، هشدار می‌دهند که ماساژ درمانی در سه ماهه اول بارداری ممکن است منجر به سقط جنین شود. به توصیه متخصصان زنان و زایمان، بهتر است در صورت داشتن علایم زیر از انجام ماساژ خودداری کنید: حالت تهوع و سرگیجه، فاکتورهای خطر سقط، شرایط بارداری پرخطر مانند جفت جدا شده و احتمال زایمان پیش از موعد.

ماساژهای بارداری معمولا در طول دوران باداری و پس از آن، به طور پی در پی انجام می شود. این نوع ماساژ معمولا ۱ ساعت به طول می انجامد. بعضی از متخصصین این ماساژ برای انجام این کار از میز مخصوص ماساژ استفاده می کنند. این میز به گونه ای طراحی شده است که مناسب برای شکم خانمهای باردار است. بعضی دیگر از متخصصین از بالشهای مخصوص ماساژ خانمهای باردار استفاده می کنند. این بالشها در کنار و پهلو خانمهای باردار قرار می گیرد. دراز کشیدن به پهلو در بیشتر اوقات راحت ترین حالت است


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *