مراقب حلزون های حامل شیستوزومیازیس باشید

مراقب حلزون های حامل شیستوزومیازیس باشید

شیستوزومیازیس یک بیماری مرگبار است که می تواند افراد زیادی را به کام مرگ بکشاند، حلزونها ناقلین این بیماری به شمار می روند. انگل شیستوزوما، می تواند با حیوانات مختلفی از جمله مارها، سگ های هار و حشراتی مانند پشه ها به انسان ها منتقل شود.

دانشمندان اسپانیایی پس از انجام مطالعات به این نتیجه رسیدند که این حیوانات به ظاهر بی ضرر ، حامل” شیستوزومیازیس ” که بیماری خطرناک کشنده ناشی از کرم های انگلی است، هستند. دانشمندان می گویند که حلزون ها آب ها را با انگل های خود آلوده می کنند و هنگامی که این انگل ها از طریق آب وارد بدن می شوند به تخم گذاری در داخل بدن انسان می پردازند که این امر منجر به بیماری کشنده می شود که علائم اولیه آن استفراغ خون و فلجی پاها است.

شیستوزومیازیس که قبلا با نام ” بیلهارزیوسیس “شناخته می شد، یک بیماری شغلی در روستاها است و در افرادی که به علت شغل کشاورزی، ماهیگیری و شالیکاری یا به دلیل نبود آب بهداشتی برای شستشو و حمام از آب غیر سالم استفاده می کنند، دیده می شود. در این رابطه ، ۵ گونه انگل شیستوزوما، عامل ایجاد بیماری هستند که در ایران ، تنها یک نوع آن شایع است و ” شیستوزوما هماتوبیوم “(نوع ادراری ) نام دارد. کارشناسان سازمان بهداشت جهانی تخمین می زنندکه ۱۶۰ میلیون نفر انسان در جهان ، به این بیماری آلوده هستند . در این مورد ، حیوانی که بیشترین عامل مرگ انسان ها در جهان است، مار است که هر ساله حدود ۵۰ هزار نفر را می کشد، پس از مار، گاز گرفتگی سگ های هار و نیش پشه ” تسه تسه ” به ترتیب موجب مرگ ۲۵ هزار و ۱۰ هزار انسان می شوند . بر خلاف این حیوانات ، کوسه ها ، شیرها و اسب های آبی در سال به ترتیب ۱۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ نفر را می کشند .


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *