نحوه رفتار با کودک لجباز و پرخاشگر و آرام کردن این کودکان

نحوه رفتار با کودک لجباز و پرخاشگر و آرام کردن این کودکان

نحوه رفتار با کودک لجباز

مطلب روانشناسی کودک زیر اختصاص دارد به نحوه رفتار با کودک لجباز  و پرخاشگر زیرا نوع رفتار کردن با این کودکان بسیار مشکل و در عین حال حساس میباشد زیرا یک رفتار اشتباه باعث میشود که رفتار کودک بدتر از قبل گردد.

رفتار با کودک لجباز

مشکل را شناسایی کنید و به کمک خود کودک، دنبال راه حل بگردید. به این ترتیب او دیگر شما را دشمن خود نمی ‏داند.

_ اگر از کودک خواستید کاری انجام دهد،‌ برای پیشگیری از مشاجره مزاحم کار او نشوید.‌
_ رفتار محترمانه ‏ای نسبت به کودک داشته باشید. به او احترام بگذارید.
_  وقتی از کودک می‏ خواهید کاری را انجام دهد، قاطع باشید. شما که نمی ‏خواهید در حق ‌تان لطف کند.
_ همچنین عواقب نافرمانی را به او متذکر شوید.‌

 

رفتار با کودک پرخاشگر

نگذارید از خجالت شما سوء استفاده کند. وقتی بیرون خانه هستید و او برای یک بستنی خریدن شما را می ‌زند، حواس ‌تان باشد که به دلیل خجالت کشیدن از دیگران، تسلیم رفتارش نشوید و او را محکم بگیرید و بگویید: «باید آرام باشی و الا خواسته تو بی ‌جواب می‌ مونه»اگر هم اصرار کرد قاطعانه اما با مهربانی بگویید: «تا زمانی که این طور رفتار کنی من خواسته تو را انجام نخواهم داد.» اگر خجالت بکشید و خیلی زود بستنی را به دستش بدهید، این رفتار در او تحکیم می‌شود.
اگر مادر هم همراه کودک عصبانی شود، کودک رفتار مادر را به خاطر می‌ سپارد نه رفتار خودش را. اما وقتی کودک را با مشکل تنها بگذارید، ارتباط چشمی، بغل کردن یا حضورتان را از او بگیرید، بعد از چند بار تکرار نتیجه‌گیری می‌کند که امتیازهایی را از دست داده است.

حوه دستور دادن: گاهی دلیل نافرمانی کودک نوع بیان شماست.این جملات را بخوانید.شما از کدام جمله استفاده می‌کنید؟کدام جمله اثر گذارتر است؟ فرض کنید دیر وقت است و کودک شما مشغول تماشای تلویزیون، و شما از او می‌خواهید که تلویزیون را خاموش کند و برای خواب به اتاقش برود. -ساعت را نگاه کن وقت خواب است، بلند شو تلویزیون را خاموش کن و زود به رختخواب برو.

تلویزیون را خاموش می‌کنی یا بیام و دستت را بگیرم و پرتت کنم تو اتاقت و تلویزیونم تو سرت بشکنم، مگه کری یک ساعته دارم میگم پاشو برو بخواب -نگاه کن صبح شد پس کی می‌خوای تلویزیون رو خاموش کنی؟ از صبح روشنه، حتی دو دقیقه ام درس نخوندی -دختر مریم خانومو ببین چقدر ماهه، قشنگ درسشو می‌خونه، فقط یک ساعت تلویزیون تماشا میکنه ، شاگرد اول شده! تو چی؟ به فکر همه چی هستی به غیر از درس و مشقت.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *