نیش زهرآلود مار را جدی بگیرید

نیش زهرآلود مار را جدی بگیرید

 

بد نیست با مراقبت های لازم در زمینه نیش مارهای سمی آشنا شوید تا اگر در حین سفر با نیش زهرآلود انواع مار مواجه شدید بتوانید از عوارض جانبی و آسیب های مختلف آن ها پیشگیری کنید. به برخی از توصیه های پزشکی برای گزیده شدن توسط مارها در سفر اشاره خواهیم کرد.

بیشتر گونه‌های مارها بی‌خطر هستند و نیمی از گونه‌های سمی هم قابلیت صدمه زدن به انسان‌ها را ندارند یا ذاتا به انسان‌ها حمله نمی‌کنند. حتی مارهای مهاجم و سمی هم در اکثر موارد طوری به انسان‌ها حمله می‌کنند که زهر به بدن انسان‌ها منتقل نشود. این حالت حمله را اصطلاحا «نیش خشک» می‌نامند. جالب است بدانید که مارها اصلا علاقه‌ای به این کار ندارندکه زهرشان را برای چیزی غیر از طعمه‌های غذا هدر بدهند. جالب‌تر این‌که برخلاف تصورات ما، احتمال مرگ بر اثر نیش زهرآلود مار، تقریبا یک به هزار است.

بیشتر مرگ‌های ناشی از نیش زهرآلود مار در کشور هند و کشورهای اطراف آن اتفاق می‌افتند، چون مارها ناخواسته با انسان‌ها برخورد می‌کنند. نکته دوم مارهای خطرناک در بسیاری از مناطق گرمسیری و کویری زندگی می‌کنند، و ساکنان محلی هم گاهی اوقات با گزیدگی مارها مواجه می‌شوند و گاهی بر اثر همین اتفاق می‌میرند. بنابراین، در صورت گزیده شدن توسط مارها در سفر، همیشه باید به پزشک مراجعه کنید تا این موضوع کاملا مورد ارزیابی قرار بگیرد. متمایز کردن نیش‌های خطرناک از بی‌خطر، کاری نیست که در توان مردم عادی باشد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *