هزینه ماموگرافی

هزینه ماموگرافی براساس تعرفه وزارت بهداشت بخش خصوصی محاسبه می‌شود. هزینه انجام این تصویربرداری به عواملی چون یک طرفه بودن یا دو طرفه بودن و میزان بزرگنمایی بستگی دارد. نوع روش ماموگرافی نیز می‌تواند قیمت ماموگرافی را تغییر دهد. به عنوان مثال بسیاری از مراکز رادیولوژی از ماموگرام‌های آنالوگ استفاده می‌کنند. اساس کار این دستگاه‌ها به این صورت است که تصاویر بر روی فیلم چاپ می‌شود. هزینه ماموگرافی آنالوگ معمولا کمتر از ماموگرافی دیجیتال است. ماموگرافی دیجیتال که در حال حاضر در بسیاری از مراکز چون بیتاکلینیک در دسترس است تصاویری با دقت بسیار بیشتر به ماموگرافر می‌دهد.

اگر چه که هزینه ماموگرافی دیجیتال ممکن است کمی بیشتر باشد اما دقت تشخیص آن نیز بالاتر است. برای مثال در خانم‌هایی که بافت پستان آن‌ها فیبروکیستیک متراکم است، در دستگاه ماموگرام آنالوگ سینه‌ها به رنگ سفید نمایش داده می‌شوند این در حالی است که تومورهای مشکوک نیز سفید رنگ هستند و این موضوع تشخیص را سخت‌تر می‌کند. اما با کمک دستگاه‌های ماموگرام دیجیتال رادیولوژیست می‌تواند این تصاویر را با تیره کردن یا روشن کردن رنگ‌ آن‌ها کنترل کند. از دیگر دلایل بالاتر بودن هزینه ماموگرافی دیجیتال باید به امکان بزرگنمایی در این دستگاه‌ها اشاره کرد. از همین‌رو ماموگرافی دیجیتال برای غربالگری و تشخیص سرطان پستان در خانم‌هایی که سینه‌های متراکمی دارند بسیار کاربردی‌تر است.

قیمت ماموگرافی تنها دغدغه خانم‌هایی که می‌خواهند این آزمایش را انجام دهند نیست؛ پیدا کردن یک مرکز ماموگرافی معتبر و متخصص نیز از دیگر موضوعات مهم است. با توجه به اینکه دقت تشخیص رادیولوژیست می‌تواند در کاهش خطای نتیجه ماموگرافی تاثیر بسزایی داشته باشد، باید برای انجام این تصویربرداری حتما به یک مرکز رادیولوژی معتبر مراجعه کنید. هزینه ماموگرافی با بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟ هزینه ماموگرافی آزاد بیشتر از هزینه‌ آن با بیمه درمانی است. هزینه ماموگرافی در سال ۱۴۰۰ با بیمه حدود ۲۳۰/۰۰۰ هزا تومان و به صورت آزاد ۲۹۰/۰۰۰ هزار تومان است.

mammography

هزینه ماموگرافی آزاد و با بیمه در سال ۱۴۰۰

همان‌طور که کمی پیش هم اشاره شد تعرفه ماموگرافی را هرساله وزارت بهداشت بخش خصوصی اعلام می‌کند. در جدول زیر می‌توانید هزینه ماموگرافی با بیمه تامین اجتماعی و آزاد را در سال ۱۴۰۰ مشاهده کنید.

نوع ماموگرافیهزینه با بیمههزینه آزاد
ماموگرافی یک طرفه (روی دو فیلم مخصوص)۱/۳۳۵/۱۰۰۱/۵۵۸/۵۰۰
ماموگرافی با بزرگنمایی یک ناحیه۱/۲۷۷/۸۰۰۱/۶۹۵/۰۰۰
ماموگرافی با هر فیلم اضافه جهت لوکالیزاسیون۵۳۶/۴۰۰۷۱۷/۰۰۰
ماموگرافی دو طرفه (چهار فیلم)۲/۲۳۱/۵۵۰۲/۹۸۳/۰۰۰
ماموگرافی گالاکتوگرافی (یک طرفه)۱/۴۲۰/۴۰۰۱/۸۹۸/۵۰۰
حق الزحمه برای کانولاسیون و تزریق۴۱۹/۸۵۰۶۵۷/۵۰۰

آیا قیمت ماموگرافی دیجیتال بیشتر است؟

یکی از آخرین پیشرفت‌ها در زمینه ماموگرافی، ماموگرافی دیجیتال است که در حال حاضر در سرتاسر دنیا جزو پیشرفته‌ترین روش‌های ماموگرافی به شمار می‌رود. این روش با کمترین میزان درد و کمترین میزان تابش اشعه بهترین و باکیفیت‌ترین تصاویر را به ماموگرافر می‌دهد. اساس کار دستگاه ماموگرافی دیجیتال همانند دستگاه‌های معمولی ماموگرافی است با این تفاوت که سیستم به یک گیرنده دیجیتال و کامپیوتر مجهز است. از بزرگ‌ترین مزایای ماموگرافی دیجیتال می‌توان به تهیه تصاویر از جهات مختلف در مدت زمان کوتاه‌تری اشاره کرد. در نتیجه بیمار درد و اذیت کمی را تجربه کرده و مدت زمان ماندن در معرض اشعه نیز کاهش خواهد یافت.

mammography

در خانم‌هایی که در سن بلوغ به سر می‌برند و خانم‌های زیر ۳۵ سال که بافت سینه‌هایشان متراکم‌تر است ماموگرافی دیجیتال نتیجه بهتر و درصد خطای کمتری خواهد داشت چراکه تصاویر را با دقت بالاتری تهیه می‌کند. هزینه ماموگرافی دیجیتال با توجه به دقیق‌تر بودن این روش در برخی مراکز ممکن است نسبت به ماموگرافی معمولی کمی بیشتر باشد. برخی از بیمه‌های تکمیلی بخش بیشتری از هزینه‌های مربوط به ماموگرافی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

عوارض ماموگرافی چیست؟

در ماموگرافی برای تصویربرداری از اشعه ایکس استفاده می‌شود. این اشعه با دوز بسیار کمی بر بدن تابانده می‌شود به همین خاطر عارضه‌ای نخواهد داشت. در ماموگرافی دیجیتال مدت زمان لازم برای تصویربرداری از بافت سینه نسبت به ماموگرافی معمولی کمتر است و همین موضوع سبب می‌شود که فرد مدت زمان کمتری در معرض اشعه قرار بگیرد.

بطور کلی ماموگرافی عوارض چندانی ندارد اما با این حال به زنان باردار توصیه می‌شود که به جای ماموگرافی سونوگرافی سینه انجام دهند. چنانچه در دوران بارداری نیز انجام ماموگرافی الزامی بود می‌توان با پوشیدن یک روپوش سربی که مرکز ماموگرافی در اختیارتان می‌گذارد، این تصویربرداری را انجام داد. مرکز تصویربرداری جردن به پیشرفته ترین دستگاه‌ها و امکانات مجهز است. به همین خاطر فرد در طول این تصویربرداری کمترین میزان درد و اشعه را دریافت خواهد کرد. از همین‌رو حین انتخاب مرکز ماموگرافی باید توجه ویژه‌ای داشته باشید.

عوامل موثر بر تعرفه ماموگرافی

اول مقاله نیز ذکر کردیم که هزینه‌های ماموگرافی بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متغیر باشد. مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت ماموگرافی سینه عبارتنداز:

  • رادیولوژیستی که برای ماموگرافی انتخاب می‌کنید.
  • نوع روش ماموگرافی (هزینه ماموگرافی دیجیتال نسبت به سایر روش‌ها بیشتر است)
  • دستگاه مورد استفاده برای انجام ماموگرافی
  • تشخیص مراقبت‌هایی که پس از ماموگرافی باید صورت بگیرد.
  • آزمایش‌های تکمیلی مانند سونوگرافی سینه پس از ماموگرافی

آیا بیمه هزینه ماموگرافی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

mammography

یکی از سوالاتی که اغلب مراجعه کنندگان به مراکز رادیولوژی می‌پرسند این است که آیا بیمه هزینه‌های مربوط به این تصویربرداری را پرداخت می‌کند؟ همان‌طور که در جدول فوق مشاهده کردید میان هزینه ماموگرافی آزاد و هزینه آن با بیمه تفاوتی در حد ۳۰ الی ۴۰ هزار تومانی وجود دارد. میزان هزینه‌ای که بیمه برای این تصویربرداری پرداخت می‌کند بستگی به نوع بیمه فرد دارد.

مرکز ماموگرافی در تهران

مرکزی رادیولوژی که برای انجام ماموگرافی به آن مراجعه می‌کنید باید از کادر پزشکی متخصص و بروزترین تجهیزات ماموگرافی برخوردار باشد. دقت تفسیر نتیجه ماموگرافی به تخصص و مهارت رادیولوژیست بستگی دارد. هرچه ماموگرافر با دقت بیشتری این تصویربرداری را انجام دهد درصد خطا نیز کاهش می‌یابد. اگر به دنبال مراکز ماموگرافی در تهران هستید می‌توانید به مرکز سونوگرافی جردن مراجعه کنید.

این مرکز با محیطی استریل و آرام، کادر پزشکی متعهد، تجهیزات و دستگاه‌های به روز، پاسخگویی مناسب و… یکی از بهترین مراکز رادیولوژی در تهران است که خدمات سونوگرافی و ماموگرافی را ارائه می‌کند. برای اطلاع دقیق‌تر از هزینه ماموگرافی می‌توانید با شماره‌های درج شده در سایت مرکز جردن تماس گرفته و راجع‌به تعیین وقت یا هزینه‌ها سوال کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

۱ نظر

  1. شما باید در مورد اثرات مخرب اشعه روی بافت نرم توضیح میدادید و اینکه اینجا نوشتید ،واقعی نیست .

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *