راهنمای جامع لمینت دندان + قیمت لمینت دندان

راهنمای جامع لمینت دندان

برای طراحی لبخند زیبا راه های زیادی وجود دارد که یکی از پرکاربردترین روش های آن استفاده از لمینت دندان است. لمینت دندان برای ترمیم ظاهر دندان های شکسته، با فاصله، نامرتب و کج همواره مورد استفاده بود که در این مقاله سعی داریم توضیحات جامعی در مورد انواع مختلف لمینت دندان ارائه دهیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یا ونیر، پوسته هایی نازک و بطور سفارشی از مواد همرنگ دندان هستند که برای بهبود سطح جلوی دندان ها طراحی شده اند تا ظاهر شما را بهتر کنند. این پوسته ها به جلوی دندان ها متصل می شوند تا رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها را تغییر دهند. امروزه لمینت ها از نظر جنس و نوع، به دو دسته لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی تقسیم می شوند.

هزینه و قیمت لمینت

هزینه لمینت دندان ارتباط زیادی با جنس لمینت به کار رفته دارد. لمینت دندان سرامیکی قیمتی بین ۵۰۰,۰۰۰ تا ۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان دارد و هزینه لمینت دندان کامپوزیتی نیز بین  ۲۰۰,۰۰۰ تا ۶۰۰,۰۰۰  تومان است.

مراحل لمینت دندان چقدر طول می کشد؟

تهیه روکش دندان معمولاً نیاز به سه جلسه مراجعه به دندانپزشک دارد – یک جلسه برای مشاوره و دو جلسه برای ساخت و جایگذاری روکش ها. یک یا چند دندان می توانند همزمان فرآیند روکش کاری را طی کنند.

 1. در یک جلسه مراحل بررسی دندان ها با دقت بالا انجام می شود که با دقت میلی متر اندازه گیری می شود. در همان جلسه دندانپزشک از دندان های هر دو فک شما یک مدل می سازد.
 2. بقیه مراحل حدود یک هفته بعد به جلسه دیگر موکول می شود. لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با چسب بسیار قوی روی سطح دندان با رزین متصل می شوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت ها با دندان ها یکپارچه می شوند، هیچ شکاف و نابرابری وجود نخواهد داشت و می توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان ها استفاده کنید.

راهنمای جامع لمینت دندان

معایب و عوارض لمینت دندان

 • پس از لمینت دندان ها راه بازگشتی ندارید، پس در انتخاب متخصص دندان پزشک خود دقت داشته باشید.
 • هزینه روکش لمینت ها از رزین کامپوزیت بیشتر است.
 • در صورت ترک خوردگی روکش لمینت، معمولاً قابل ترمیم نیستند.
 • از آنجا که مینای دندان برداشته شده است، دندان شما ممکن است به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس شود.
 • ممکن است روکش های لمینتی دقیقاً با رنگ دندان های دیگر شما مطابقت نداشته باشد. پس در اتنخاب دکتر دندانپزشکتان دقت داشته باشید. همچنین، وقتی پروسه لمینت کردن دندان ها انجام شد، نمی توان رنگ آن را تغییر داد. اگر قصد سفید کردن دندان های خود را دارید، لازم است این کار را قبل از لمینت کردن دندان ها انجام دهید.
 • روکش ها ممکن است جدا شده و یا از بین بروند. برای به حداقل رساندن احتمال وقوع این امر، ناخن های خود را گاز نگیرید، مداد، یخ یا سایر اجسام سخت را نجوید و یا فشار زیادی به دندان های خود وارد نکنید. و اگر مبتلا به براکسیسم دندان هستید از انجام لمینت دندان ها خودداری کنید.

لمینت دندان با کامپوزیت چه فرقی دارد؟

دانستن تفاوت بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان اهمیت زیادی دارد، زیرا می تواند به بیمار کمک کند تا تصمیم بگیرد کدام گزینه برای دندان و طراحی لبخند او بهتر است. به عنوان مثال، کسی که دندان های کج دارد و یا شکستگی دارد بهتر است از کامپوزیت دندان، که انعطاف پذیرتر و پایدارتر از لمینت های دندان است، استفاده کند. با این حال، اگر مسئله تغییر رنگ یا شکستگی های جزئی است، لمینت ها گزینه بسیار خوبی هستند زیرا سبک هستند و نیازی به حذف مقدار زیادی مینای دندان ندارند. برای انتخاب مناسب ترین گزینه برای دندان خود، معمولا متخصصین در مراکز دندانپزشکی معتبر می توانند مناسبت ترین گزینه را به شما پیشنهاد دهند.

استفاده از لمینت دندان از چه سنی مناسب است؟

دندانپزشکان معمولا برای بیماران زیر ۱۸ سال، درمان با لمینت دندان را توصیه نمی کنند. مگر اینکه یک مسئله ساختاری وجود داشته باشد که باید مورد توجه قرار گیرد، البته در برخی شرایط خاص استثنا هم وجود دارد.

لمینت دندان سرامیکی یا لمینت دندان پلاستیکی کدام بهتر است؟

لمینت پلاستیکی دندان (اسنپ ان اسمایل) قابلیت جابجایی دارد که نیازی به آماده سازی یا تغییر ساختار دندان، تزریق و چسباندن ندارد. همچنین بدون عمل جراحی است و کاملاً قابل برگشت می باشد. برای آماده شدن لمینت دندان پلاستیکی دو جلسه مراجعه به پزشک کافی است. در ابتدا، شما مدل و رنگ دندان خود را انتخاب می کنید و پزشک مدل دندان های شما را بررسی می کند. حدود سه هفته دیگر، شما باید برای انجام آخرین مرحله به دندانپزشک خود مراجعه نمائید. هردو گزینه ی لمینت پلاستیکی و لمینت سرامیکی دارای جوانب مثبت و منفی هستند که با توجه شخص مراجعه کننده می توان برای استفاده از آن دو تصمیم گرفت.

انواع لمینت بر اساس نوع دندان

 • لمینت دندان شکسته

بعضی دندانهای شکسته و تراشیده شده، قادر به نگه داشتن روکش لمینت نیستند و ممکن است نیاز به درمان دیگری داشته باشند. اما بسیاری از افراد از لمینت سرامیکی دندان استفاده می کنند که می تواند گزینه ای مناسب برای دندان های شکسته باشد همچنین درمانی طولانی مدت و قابل اطمینان نیز می باشد.

 • لمینت دندان نیش بیرون زده

لمینت دندان هایی که نیش بیرون زده دارند زمانی انجام می شود که بیرون زدگی دندان های نیش کم باشد. در اینجا با تراشیدن قسمت کمی از مینای دندان و سپس قرار دادن لمینت دندان این مشکل تا حدود زیادی رفع می شود.

 • لمینت دندان کج / لمینت دندان های نامرتب

اگر دندان های شما کمی کج باشند و همچنین مشکلی در دندان نیش شما وجود نداشته باشد، احتمالا لمینت دندان ها گزینه ی مناسبی برای زیباسازی دندان های شما باشد. انجام لمینت دندان باعث تغییر شکل دندان های شما خواهد شد و کاری می کند که دندان های شما کاملا صاف به نظر برسند.

 • لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان های خرگوشی که ظاهری مناسب ندارند، می تواند گزینه ی مناسبی برای رسیدن به دندان های دلخواهتان باشد. البته لمینت برای دندان های خرگوشی گزینه ی مناسب تری است تا دندان های کج. زیرا دندان ها در دندان های کج ترمیم نمی شوند بلکه فقط با لمینت پوشش داده می شوند.

 • لمینت دندان بدون تراش

انجام لمینت بدون تراش دادن دندان ها به گونه ای است که از نوعی ونیرهای فوق نازک استفاده می شود؛ که با ضخامت کمتر از سه دهم میلیمتر طراحی شده‌اند تا بدون نیاز به تراش مینای دندان بتوان آنها را روی دندان های جلو نصب کرد. لمینت های بدون تراش، طی یک فرایند غیر تهاجمی روی دندان ها انجام می گیرد، و به مینای دندان پیوند می خورند.

 • لمینت دندان های بافاصله

لیمینت دندان های بافاصله برای دندان هایی که فاصله زیادی دارد یا فضای بین دندان ها نا متقارن است، توصیه نمی شود. روش ارتودنسی جایگزین خوبی برای بستن فاصله های بین دندان ها می باشد.

در صورتی که میزان فواصل بین دندانی زیاد باشد و همراه با مشکلات دیگر مثل: تغییر رنگ دندان ها و یا شکل و فرم دندان باشد، روش ایده آل برای اصلاح آن  لمینت دندان و یا کامپوزیت ونیر است. این روش زمان کمتری می خواهد حتی در روش کامپوزیت ونیر می توان در یک جلسه تمام پروسه دندان ها را انجام داد.

لمینت دندان بازیگران و سلبریتی ها

امروزه شاهد انجام لمینت دندان توسط عمده ای از سلبریتی ها هستیم، که می توان به لمینت دندان محمدرضا گلزار، لمینت دندان نرگس محمدی و لمینت دندان رضا رشیدپور اشاره کرد. اما دلیل انجام لمینت توسط این بازیگران چیست؟ از مختصر جوانب مثبت لمینت دندان، می توان به: اصلاح طرح لبخند، ترمیم دندان های مشکل دار مثل دندان های فاصله دار، شکسته و نامرتب، طبیعی بودن و زمان کم اشاره کرد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *