علل، علائم و نحوه انتقال بیماری سفلیس

علل، علائم و نحوه انتقال بیماری سفلیس

سفلیس یک عفونت معمولی قابل انتقال از طریق رابطه جنسی است که می تواند باعث بیماری جدی شود. داشتن عفونت سفلیس فعال باعث افزایش خطر ابتلا به HIV و انتقال ایدز به فرد دیگر می شود. HIV غیر قابل درمان است و می تواند مرگبار باشد. اگر شما یک زن باردار هستید، سفلیس خطر سقط جنین، مرگ نوزاد در هنگام تولد و یا ابتلا به دیابت یا معلولیت دائمی برای کودک شما را افزایش می دهد. خوشبختانه، سفلیس با یک آزمایش خون تشخیص داده می شود و با آنتی بیوتیک ها درمان می شود.

شما می توانید سفلیس را بدون دانستن آن داشته باشید. نشانه ها همیشه قابل توجه نیستند. اگر فکر می کنید ممکن است در معرض عفونتهای منتقله جنسی قرار گرفته یا آلوده شده باشید، به پزشک مراجعه کنید و آزمایش دهید. همه زنان باردار باید برای سفلیس، HIV  و سایر عفونت های منتقله از راه جنسی بررسی شوند.

سفلیس معمولا با تماس جنسی واژن، دهان یا مقعد منتقل می شود. دومین راه شیوع سفلیس در دوران بارداری یا در حین زایمان از مادر به کودک است. شما همچنین می توانید سفلیس را با بوسیدن یا لمس محل آلوده در یک فرد دریافت کنید.

به زودی پس از عفونت، درد ایجاد می شود که معمولا در ناحیه تناسلی، دست یا دهان است. معمولا، تنها یک درد وجود دارد، اما گاهی اوقات می تواند زخم های متعددی وجود داشته باشد. بدون درمان، درد معمولا طی سه تا شش هفته بهبود می یابد.

در بسیاری از افراد مبتلا به سفلیس، گره های لنفاوی در نزدیکی محلی که درد وجود دارد، متورم می شوند، به خصوص اگر درد در نزدیکی ناحیه تناسلی ایجاد شده باشد. گره های لنفاوی غده های کوچک در گردن، زیر عرق، کشاله ران و زانو هستند که به مبارزه با عفونت کمک می کنند. حتی پس از زخم سطحی، گره های لنفاوی شما ممکن است بزرگ شوند.

بدون درمان، معمولا عفونت به سفلیس ثانویه بین سه تا شش هفته بعد از ظاهر شدن درد، ظاهر می شود. در این مرحله ممکن است علائم آنفلوانزا، گلو درد، احساس خستگی کنید، اشتهای خود را از دست بدهید یا گره های لنفاوی متورم داشته باشید. به طور معمول، شما یک لکه قرمز یا صورتی روی بدن خود دارید. لکه ها ممکن است شبیه یک جوش باشند. لکه ها اغلب در دو طرف بدن، بازوها و یا اندام تناسلی شما و یا کف پا شما ظاهر می شوند. شما همچنین می توانید نقاط سفید یا خاکستری را بر روی دهان و یا آلت تناسلی خود داشته باشید.

برخی تعدادی از موی سر، ریش یا ابرو خود را از دست می دهند. شما همچنین ممکن است مشکلات خود را در کلیه ها، چشم ها، کبد، استخوان ها یا مفاصل ایجاد کنید. همچنین مننژیت یا ناشنوایی در مرحله نهایی سفلیس دیده شده است، ممکن است مشکلاتی در قسمت های مختلف بدن تان بویژه در پوست، استخوان یا کبد ایجاد شود. لکه های پوستی ممکن است به زخم تبدیل شوند. شما همچنین ممکن است دچار زوال عقل، فلج و آسیب به نخاع و مغز شوید. در هر مرحله از سفلیس، ممکن است مننژیت، سردرد، تهوع، بینایی و مشکلات شنوایی، سرگیجه، مشکلات حافظه و گفتار، تحریک پذیری و لجاجت را ایجاد کنید.

اگر شما یک زن باردار هستید و یا ممکن است باردار شوید، بسیار مهم است که برای سفلیس مورد آزمایش قرار گیرید. اگر در زمانی که باردار هستید سفلیس داشته باشید و در بیش از دو سوم آن دوره بیماری درمان نشود، حاملگی شما نتایج بدی خواهد داشت. تمرین سلامت جنسی می تواند شما را از ابتلا به بسیاری از بیماری های منتقله از راه جنسی محافظت کند. ارائه کننده مراقبت های بهداشتی خود را در صورت وجود:

  • تماس جنسی با کسی که ممکن است این عفونت جنسی را داشته باشد
  • در هنگام ادرار علائم مانند زخم های تناسلی، تخلیه یا سوزش وجود دارد
  • در هنگام بارداری

ملاقات کنید. مهم این است که شما به طور منظم مورد آزمایش قرار گیرید اگر

  • از نظر جنسی فعال هستید
  • رابطه جنسی با بیش از یک شریک داشته باشید
  • شریک زندگی شما با دیگر افراد رابطه جنسی غیر حفاظت شده داشته باشد.

حتی اگر علائم از بین برود، هنوز هم نیاز به درمان دارید. اگر علایم بعد از درمان ادامه پیدا کنند، به ارائه کننده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

اختصاصی روزنه آنلاین – کپی برداری با لینک دهی مستقیم مجاز است


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.