پیامدهای مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای قلب

پیامدهای مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا برای قلب

اگر مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی هستید بهتر است از مصرف نوشیدنی های انرژی زا پرهیز کنید. این نوشیدنی ها تاثیرات منفی فراوانی بر عملکرد قلب ما خواهند گذاشت. جوانان هم از این قاعده مستثنی نیستند و از مصرف دائم این نوشیدنی ها باید صرفنظر کنند.

خیلی از ما بارها و بارها شنیده‌ایم که جوانان ۲۰ تا ۳۰ ساله‌ای که حتی بیشتر آنها ورزشکار هم هستند، در اثر سکته یا حمله قلبی ناگهانی، جان خود را از دست داده‌اند. شاید در نگاه اول، سکته کردن جوانان، آن هم جوانان ورزشکار، برای خیلی از ما دور از ذهن باشد اما آیا می‌دانید که استمرار در مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا در میان جوانان ورزشکار، یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به سکته قلبی در آنها است؟

محققان دانشگاه تگزاس با بررسی ده‌ها مورد جوان ۲۰ تا ۳۰ ساله مبتلا به سکته قلبی و شرح حال گرفتن از آنها،متوجه شده‌اند که بیشتر این افراد روز قبل از سکته قلبی، تا حدود ۱۰ قوطی نوشیدنی انرژی‌زا هم مصرف کرده بودند. نوشیدنی‌های انرژی‌زا، در خوش‌بینانه‌ترین حالت و در صورتی که تقلبی و حاوی هورمون نباشند، حجم بالایی از کافئین را در خود جای داده‌اند و همین مساله می‌تواند با افزایش ضربان قلب یا همان تندتپشی، خطر ابتلا به سکته قلبی را برای فرد به وجود بیاورد. حالا اگر مصرف‌کنندگان و طرفداران نوشیدنی‌های انرژی‌زا، اهل استعمال سیگار هم باشندکه خطر سکته قلبی را تا ۳ برابر در خود افزایش می‌دهند. نکته دیگر اینجاست که دریافت حجم بالایی از کافئین باعث کاهش جریان خون در بدن آقایان می‌شود و این مساله در نهایت، لخته شدن خون و ابتلا به سکته قلبی را در پی خواهد داشت. به طور کلی، نوشیدنی‌های انرژی‌زا بیشتر مصرف تبلیغاتی دارند، تا این‌که واقعا چنین اثری داشته باشند. در واقع تمام آن‌چه بدن شما در طول انجام دادن ورزش‌های مختلف به آن نیاز دارد، آب است.

متخصصان معتقدند که دریافت مایعات کافی،به‌خصوص آب، مهم‌ترین مسئله‌ای است که همه ورزشکاران در هر سنی باید به آن توجه کنند؛ چون تنها راه اصلی و مهمی که بدن از طریق آن، مواد مغذی و انرژی را تبادل می‌کند و گرمای زیاد را در طول ورزش کردن از بین می‌برد، آب است. استفاده از نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی‌زا برای کسانی است که مثلا در دوی ماراتون شرکت می‌کنند یا ورزش‌های سنگین انجام می‌دهند، تا مثلا نمک از دست رفته بدن‌شان به‌خاطر عرق کردن زیاد جبران شود. اما استفاده از این نوشیدنی‌ها برای کسانی که در سالن‌های ورزشی تمرین می‌کنند یا ورزش‌های سبک انجام می‌دهند، اصلا لازم نیست.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *