تاثیر تستوسترون‌درمانی بر بیماری های قلبی

تاثیر تستوسترون‌درمانی بر بیماری های قلبی

از مزایای تستوسترون‌درمانی برای افزایش سلامتی تان چه میدانید؟ این روش درمانی می تواند از بروز انواع سکته های قلبی و مغزی در مرادن پیشگیری کند. تستوسترون‌درمانی مانع شکل‌گیری لخته‌های خونی در افراد مختلف می شود.

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تستوسترون‌درمانی برای مردان می‌تواند خطر شکل‌گیری لخته‌های خون کُشنده را افزایش بدهد. گزارشی از این مطالعه در BMJ منتشر شده است. در این مطالعه، اطلاعات مربوط به ۱۹ هزار نفر از بیماران مبتلا به ترومبوآمبولی وریدی مورد بررسی قرار گرفت و شرایط آنان با ۹۰۹ هزار نفر از بیماران دیگر به‌عنوان گروه کنترل مقایسه شد. محققان در این مطالعه متوجه شدند که مصرف هورمون مردانه،خطر تشکیل لخته‌های خون را ۶۳ درصد افزایش می‌دهد و به بیماری ترومبوآمبولی وریدی (VTE) منجر می‌شود. براساس گزارش انجمن قلب آمریکا، این لخته‌های خون می‌توانند باعث بروز حمله‌های قلبی، سکته مغزی، آسیب‌دیدگی ارگان‌های اساسی و حتی مرگ شوند. با این‌حال، مطالعه اخیر هیچ رابطه علت و معلولی مستقیمی را اثبات نمی‌کند.

به نظر متخصصان، به‌روشنی مشخص نیست که چرا تستوسترون می‌تواند در شکل‌گیری لخته‌های خون نقش داشته باشد. با این‌حال، یکی از فرضیه‌ها این است که تستوسترون با آنزیم‌های تجزیه‌کننده لخته‌های خون تداخل می‌کند و خصوصا در افراد مبتلا به ترومبوآمبولی وریدی بیشتر اتفاق می‌افتد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *